AKTORZY CZYTAJĄ BIBLIĘ

AKTORZY CZYTAJĄ BIBLIĘ


Aktorzy czytają Biblię
niedziela, 14 KWIETNIA , godz. 17.00.
Kościół św. Anny, Krakowskie Przedmieście 68
Wypełniony po brzegi kościół św. Anny i aktorzy czytający fragmenty Pisma św. Wśród nich Cezary Żak, Małgorzata Kożuchowska i Halina Łabonarska.
  Tomasz Gołąb/GN Cezary Żak, Małgorzata Kożuchowska, Halina Łabonarska, Krzysztof Ziemiec i Tadeusz Chudecki wzięli udział w pierwszej edycji "Festiwalu Biblii"

 

W I Niedzielę Postu 17 lutego o godz. 17:00 zapraszamy na kolejny spektakl artystów pt.: Tajemnica Stworzenia. Znani polscy aktorzy zaprezentują nam biblijne teksty o stworzeniu świata i człowieka wzbogacone o interpretację relacji Adama i Ewy na podstawie Pieśni nad Pieśniami oraz komentarzami św. Augustyna. Całość zostanie wypełniona śpiewem wokalistki jazzowej Ewy Urygi.

Świat nauki zastanawia się jak powstał świat i człowiek. Świat Biblii podpowiada nam, dlaczego one w ogóle istnieją!

Problem stworzenia świata jest w Biblii ukazany jako tajemnica bezinteresownej miłości Boga do człowieka. Jest to też początek dialogu Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem, dialogu który trwa nieprzerwanie aż po dziś dzień.
Teksty Księgi Rodzaju są nie tylko pierwszymi kartami Biblii, ale źródłem i początkiem historii świata i człowieka. W Roku Wiary duszpasterstwo akademickie chce na nowo spotkać się z tajemnicą Bożego Słowa, zawartego w Piśmie Świętym. Raz w miesiącu znani polscy artyści zapraszają nas na wspólne spotkanie ze Słowem – tym natchnionym, zapisanym w Biblii, i tym, „ludzkim”, próbującym opisać, wyrazić i interpretować Biblię. Każde spotkanie stanowi zamkniętą tematycznie całość, opartą przede wszystkim na recytowanym Słowie i obudowaną ułatwiającą refleksję muzyką.
Najbliższe spotkanie, 17 lutego, poświęcone będzie Tajemnicy Stworzenia. Punkt centralny stanowić będą fragmenty Księgi Rodzaju dotyczące stworzenia świata i człowieka. Spotkanie człowieka z samym sobą, czyli biblijna historia Adama i Ewy oddana zostanie poprzez poezję Pieśni nad Pieśniami. Wszystko zostanie wzbogacone komentarzem św. Augustyna.
Teksty będą prezentowane przez: Annę Nehrebecką, Annę Smołowik, Kazimierza Kaczora, Rafała Królikowskiego i Tadeusza Chudeckiego. Recytacji towarzyszyć będzie śpiew wokalistki jazzowej Ewy Urygi, która zaprezentuje min.: „Pieśń duchową” św. Jana od Krzyża, „ Życie jest chwilą” św. Teresy z Lisieux, oraz kilka wybranych psalmów.

________________________________________
Całość koordynują:p. Tadeusz Chudecki oraz ks. Przemysław Jan Ćwiek.

17 lutego godz. 17.00, wstęp wolny.
Kościół Akademicki św. Anny
ul. Krakowskie Przedmieście 68


"Poznaj swoją godność, chrześcijaninie! Stałeś się uczestnikiem Boskiej natury, porzuć więc wyrodne obyczaje dawnego upodlenia i już do nich nie powracaj. Pomnij, jakiej to Głowy i jakiego Ciała jesteś członkiem. Pamiętaj, że zostałeś wydarty mocom ciemności i przeniesiony do światła i królestwa Bożego. Przez chrzest stałeś się przybytkiem Ducha Świętego, nie wypędzaj Go więc z twego serca przez niegodne życie, nie oddawaj się ponownie w niewolę szatana, bo twoją ceną jest Krew Chrystusa" – mówił Cezary Żak podczas pierwszej edycji Festiwalu Biblii, nowej inicjatywy środowisk artystycznych.

Pierwsze z cyklu 12 spotkań "Na początku było Słowo" zgromadziło niespodziewane tłumy.
- Jestem zachwycony, zadowolony i zaskoczony – mówił tuż po występie artystów kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, patron honorowy festiwalu. - Bardzo wam wszystkim dziękuję. Dziękuję Wam wszystkim, którzy tu jesteście. Szczególniej tym, których nie pomieścił ten kościół, których widziałem stojących przed wejściem i słuchających słowa Bożego. To słuchanie Pisma Świętego jest niezwykle ważne w Roku Wiary, który dał nam papież Benedykt XVI. Nikt tak bardzo jak ten papież nie podkreśla tego, że wszystko może zawisnąć w powietrzu jeśli u podstaw zabraknie nam żywej i mocnej wiary. I druga rzecz, którą nieustannie przypomina nam papież. Woli Bożej mamy szukać tam gdzie jej szukać trzeba, czyli w Piśmie Świętym. To tam Bóg mówi nam, tu i teraz, jakimi jesteśmy, co mamy czynić i jak mamy czynić. I to jest bardzo ważne, gdy my dziś przychodzimy i przedstawimy Bogu nasze projektu prosząc go o to, by uznał je za swoje. Tymczasem trzeba odwrotnie – mówił metropolita warszawski.
W czasie kolejnych edycji "Festiwalu Biblii" znani polscy aktorzy i dziennikarze będą czytali wybrane teksty Biblii, Ojców Kościoła i pisarzy wczesnochrześcijańskich. Każde spotkanie stanowić będzie zamkniętą tematycznie całość, opartą przede wszystkim na recytowanym Słowie i obudowaną ułatwiającą refleksję muzyką. Kolejne wieczory zaplanowane są na 17 lutego, 17 marca, 14 kwietnia i 12 maja.

(wcześniejsze)
Duszpasterstwo Akademickie kościoła św. Anny w Warszawie oraz środowisko artystyczne stolicy zapraszają na Festiwal Biblii "Na początku było Słowo". Wśród aktorów Małgorzata Kożuchowska i Cezary Żak.
Program festiwalu przewiduje 12 spotkań, podczas których znani polscy aktorzy i dziennikarze będą czytali wybrane teksty Biblii, Ojców Kościoła i pisarzy wczesnochrześcijańskich. Każde spotkanie stanowić będzie zamkniętą tematycznie całość, opartą przede wszystkim na recytowanym Słowie i obudowaną muzyką.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę, 6 stycznia. Będzie ono poświęcone będzie tajemnicy narodzin Jezusa. Punkt centralny stanowić będą fragmenty Ewangelii dotyczące Jego narodzenia, połączone z lekturą fragmentów Księgi Izajasza i kazań teologów wczesnego chrześcijaństwa. Teksty będą prezentowane przez: Małgorzatę Kożuchowską, Halinę Łabonarską, Tadeusza Chudeckiego, Cezarego Żaka oraz Krzysztofa Ziemca. Recytacji towarzyszyć będzie śpiew Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego. reżyserem spektakli jest Tadeusz Chudecki.
Pierwsze spotkanie w ramach Festiwalu Biblii odbywającym się w stołecznym kościele św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się niedzielę 6 stycznia o godz. 17.00. Wstęp wolny. Kolejne wieczory zaplanowane są na 17 lutego, 17 marca, 14 kwietnia i 12 maja.
 

AKTORZY CZYTAJĄ BIBLIĘ
AKTORZY CZYTAJĄ BIBLIĘ
AKTORZY CZYTAJĄ BIBLIĘ
AKTORZY CZYTAJĄ BIBLIĘ