NIEDZIELA PAPIESKA

NIEDZIELA PAPIESKA
Niedziela Papieska
14 października 2012 godz. 12.00


Oratorium 14 Encyklik
kompozycja Stanisława Szczycińskiego


Wykonawcy: Chór Collegium Musicum
Chór Zalesiańskiego Towarzystwa Śpiewaczego
Dyryguje – Andrzej Borzym
Fortepian Stanisław Szczyciński
XII Dzień Papieski

Kardynał Kazimierz Nycz serdecznie zachęca wszystkich do udziału w galowym koncercie i modlitewnym Apelu Miasta Warszawy z Ojcem Świętym, który odbędzie się na pl. Zamkowym w sobotę o godz. 16.00.
Po koncercie i apelu Ks. Kardynał zaprasza rektorów, pracowników naukowych, studentów oraz absolwentów na godz. 18.00 do kościoła św. Anny, gdzie będzie celebrowana Msza św. inaugurująca nowy rok szkolny.

plakatXII Dzień Papieski, który świętować będziemy 14 października, upłynie pod hasłem Jan Paweł II - Papież Rodziny. Jest to okazja do podkreślenia szczególnego miejsca jakie zajmowały małżeństwo i rodzina w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie Papieża.


Jak co roku duchowy wymiar Dnia Papieskiego dopełnią Msze Święte, nabożeństwa, panele dyskusyjne, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane w całej Polsce. Wydarzeniem specjalnym będzie ogłoszenie listy nominowanych do nagrody TOTUS. Gala finałowa konkursu odbędzie się jak co roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem specjalnym konferencji będzie Bp Piotr Jarecki, który przedstawi interpretację tegorocznego hasła Dnia Papieskiego. Podczas konferencji głos zabiorą także stypendyści zrzeszeni w "Stowarzyszeniu Absolwentów Dzieło".

Z okazji XII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbędzie się zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej, a niezamożnej młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości. Od 12 do 22 października w całym kraju, grupa około 100 tys. wolontariuszy będzie zbierała pieniądze na program stypendialny, który obecnie obejmuje około 2500 młodych ludzi z całej Polski począwszy od liceum aż po ukończenie szkoły wyższej. Zbiórka kościelna odbędzie się 14 października.

13 października, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom Konkursu Akademickiego o Stypendium i Indeks im. Biskupa Jana Chrapka. Co roku do wygrania jest 12 indeksów na dwóch najlepszych uczelniach w Polsce (Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim). Laureaci konkursu dzięki nim mogą rozpocząć studia na dziennikarstwie, naukach politycznych oraz polityce społecznej.

Następnie, o godz. 16.30 rozpocznie się Gala Nagród TOTUS 2012. Uroczystość wręczenia "katolickich Nobli" będzie transmitowana o godzinie 16.50 przez Program 2 TVP. Na gali, którą poprowadzi Grażyna Torbicka, wystąpią Kasia Kowalska, Ania Wyszkoni oraz Bracia Cugowscy.

O godz. 19.15, na antenie TVP1 wyemitowane zostanie uroczyste Orędzie Kardynała Kazimierza Nycza z udziałem stypendystów Fundacji.

Niedzielne obchody XII Dnia Papieskiego (14 października) rozpoczną się od Mszy Św. o godzinie 9.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, celebrowanej przez J.E. Abpa Tadeusza Gocłowskiego. Uroczysta Msza Święta odbędzie się również w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o godzinie 10.30. Transmisja z Mszy rozpocznie się już o 10:15 w programie 1 TVP.

Galowy koncert Dnia Papieskiego rozpocznie się o 16:00 na placu Zamkowym. Wystąpią między innymi: zespół BRACIA, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Trebunie Tutki, Bracia Steczkowscy, zespół "Pectus" oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. Koncert transmitowany będzie przez Program 1 TVP o godz. 15.50.

Po koncercie (około godz. 16.50) odbędzie się przygotowany przez stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Apel Miasta Warszawy. Wieczorem w kościele akademickim św. Anny w Warszawie odprawiona zostanie Msza Święta inaugurująca rok akademicki 2012/2013, na którą przybędą Rektorzy wyższych uczelni warszawskich.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja przygotowała multimedialną ogólnopolską kampanię społeczną promującą XII Dzień Papieski. Celem kampanii jest promocja Dnia Papieskiego Jan Paweł II - Papież Rodziny oraz zbiórki pieniędzy na rzecz programu stypendialnego dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości, prowadzonego przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Kampanii towarzyszyć będzie akcja SMS-owa. W dniach od 15 września do 31 października wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 704 20 7250 (koszt 2,50 zł z VAT) można zasilić fundusz stypendialny Fundacji. Nowością w tym roku jest możliwość wsparcia Fundacji za pomocą płatności internetowych - wystarczy wejść na stronę www.dzielo.pl i kliknąć w baner lub zakładkę Pomóż!

Patronami medialnymi XII Dnia Papieskiego są: Telewizja Polska, Polskie Radio i Rzeczpospolita.

Od marca 2005 r. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, co umożliwia przekazanie 1% kwoty podatku na jej działalność.

Dzień Papieski jest uroczyście obchodzony również w parafiach polskich za granicą m.in.: w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Australii, Francji i Hiszpanii. Jan Paweł II, jak kiedyś w czasie pielgrzymek, tak i dziś łączy Polaków we wspólnej modlitwie.

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów Dnia Papieskiego można znaleźć na stronie www.dzielo.pl .
Film: 
REDEMPTOR HOMINIS