Anna Kowalska (gitara barokowa) i Anton Birula (theorba)

Anna Kowalska (gitara barokowa) i Anton Birula (theorba)
Anna Kowalska (gitara barokowa)
i Anton Birula (theorba)

nagrali w naszym kościele płytę z utworami z okresu baroku.
W niedzielę, 4 listopada usłyszymy ich na Mszy św. o godz. 11.00 i na krótkim recitalu o godz. 12.00.


Anna Kowalska studiowała gitarę klasyczną w Sankt Petersburgu u prof. Anatolija Cwetkowa i prof. Michaiła Radiukiewicza. W 2002 roku uzyskała stypendium Nuffic i rozpoczęła studia pod kierunkiem prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Koncertuje z wieloma zespołami. Gruntowne wykształcenie jako gitarzystki umożliwia jej wykonywanie kompozycji od renesansu, jak Dowland i Mudarra, aż do współczesności, jak Agustín Barrios i Leo Brower. Obecnie Anna Kowalska koncentruje się na grze na lutni i gitarze barokowej w rolach zarówno solistki, jak i kameralistki.

Anton Birula studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Hadze i u prof. Konrada Junghänela w Kolonii. Specjalizując się w wykonawstwie solowej literatury lutniowej Anton Birula dał wiele recitali, w których ważną pozycję zajmowała muzyka J. S. Bacha, S. L. Weissa oraz kompozytorów francuskich. Jego specjalne zainteresowanie wzbudziły lutniowe transkrypcje suit na wiolonczelę solo oraz sonat i partit skrzypcowych J. S.Bacha. Występował z wieloma zespołami muzyki dawnej, zwłaszcza wykonującymi włoską i angielską muzykę wokalną XVII wieku oraz utwory na violę da gamba Marina Marais, realizując na teorbie basso continuo. Zatrudniony w Warszawskiej Operze Kameralnej, wielokrotnie uczestniczył w wykonaniu wszystkich oper Claudio Monteverdiego.

Jako zespół Lute Duo Anna i Anton postanowili zwrócić uwagę na niedoceniany repertuar dla duetu lutniowego. Połączeni wspólną fascynacją pragną zainteresować muzyką pisaną u schyłku złotego wieku lutni. Z powodzeniem wykonują również duety innych kombinacji instrumentów szarpanych, jak duet gitary barokowej i teorby. Anna i Anton z sukcesem występowali na licznych międzynarodowych festiwalach: Festiwal Lutni (Drezno, Niemcy), Muzyka i Architektura (Toruń), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej (Płowdiw, Bułgaria) Salon Siedmiu Sztuk (Sofia, Bułgaria), Festiwal Muzyki Dawnej (Kraków, Polska).

Anna Kowalska (gitara barokowa) i Anton Birula (theorba)
Film: 
See video